top of page
  • sinerjisym

Klinik Pilates

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2018

Pilates merkezi stabiliteyi arttırmak ve postürü geliştirmek amacıyla derin karın ve omurga postüral kaslarını hedef alan zihin-beden uyumlu bir egzersiz çeşididir. Modifiye Pilates, her yaş ve fitness seviyesine ve özellikle bel ağrısı, kötü postür, nörolojik durumlar, iyi olma ruh sağlığı, spor yaralanmaları, artrit, strese bağlı kaynaklanan hastalık ve hamilelik öncesi ve sonrası için çok uygundur.

Pilates, son yıllarda ‘dünya çapında en hızlı büyüyen egzersiz tekniği’ dir. Madonna ve Courtney Cox gibi ünlüler tarafında sır gibi tutulan bu egzersiz yaklaşımı ‘bilinçli ve ‘zeki’ olarak tanımlanmıştır. Amerika Egzersiz Konseyi son zamanlarda özellikle Pilates gibi ‘bilinçli’ egzersiz programlarının popülerliğinin gittikçe artacağını ve bunun sebebinin ise bu egzersizlerin geniş spektrumda kişilerinin sağlık ve fitness seviyesindeki kuvvet ve denge artırma yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

Pilates merkezi stabiliteyi arttırmak ve postürü geliştirmek amacıyla derin karın ve omurga postüral kaslarını hedef alan zihin-beden uyumlu bir egzersiz çeşididir. Zihin ve beden Pilatesteki sekiz prensibi sağlamak amacıyla bir arada tutulur.

Konsantrasyon, merkezleme, nefes, izolasyon, rutin, kesinlik, kontrol ve harekette akıcılık.

Tıp dünyası artık omurgayı ilgilendiren yaralanmaların önlenmesi ve rehabilitasyonu için Pilates metodunun faydalarının farkındadır. Bel ağrısının yeniden yaşanma sıklığını azaltmak için esas gerekli olan derin karın kasları ve omurga kaslarını yeniden eğitmektir. Hodges (1999), daha önce yapılan tüm araştırmalar doğrultusunda spinal stabilite modelini geliştirmiştir. Hodges 'stabilite silindiri’ olarak adlandırdığı TrA(Transversus Abdominis), multifidus, diyafram ve pelvik taban kaslarının aynı anda birlikte aktive olarak karında kapalı bir silindir oluşturduğunu ileri sürmüştür. Bu kapalı silindir TrA kontraksiyonu ile karın içi basıncı artırarak lumbal bölgenin stabilitesini sağlamaktadır(1999). Spinal stabilitenin artımı TrA, multifidus, diyafram ve pelvik taban kas aktivasyonlarının abdominal kavitedeki basınç ve TLF(Thoracolumbar Fasya)’daki gerginlik artımı ile sağlanır.

Literatürde yer alan bu stabilite modeli pilateste ‘merkez’ diye adlandırılır. Önceden de söylenildiği gibi Modifiye Pilatesin odaklandığı ‘merkez’dir. Modifiye Pilatesteki ‘merkez’ TrA, multifidus, pelvik taban ve diyaframı ifade eder. Modifiye Pilatesteki abdominal bölgede uygulanan teknik asıl merkezlemeyi gerçekleştirmek kullanılır. 'Modifiye Pilates Rehabilitasyon Programı'© pelvik taban kaslarının kontraksiyonuna odaklanarak TrA ve multifidus kaslarının kontraksiyonu kolaylaştırmaktır. Daha sonra ilerleme sağlamak için merkezlemeyi zorlaştırmak bunu ise dereceli bir şekilde kol ve bacak hareketleri ve germeler dahil edilir.

Sonuç olarak, uzmanlar TrA ve multifidus kaslarının bel problemlerindeki önemli rolü üzerine pek çok kanıt sunmuşlardır. Tüm bulgular Australian Physiotherapy & Pilates Institute(APPI)’nün kullandığı nötral pozisyon alma tekniği bel ağrısı ve bel problemlerinin yeniden yaşanma sıklığını azalttığını desteklemektedir.

Pelvik taban kaslarının TrA ve diyafram ile olan yakın ilişkisi ‘feed forward mekanizmasını’ aktif hale getirir bu nedenle pilates bu mekanizmayı aktive etmede mükemmel bir yol sağlar. Modifiye Pilatesin bu eşsiz metodu diğer egzersizlerden farklı olarak hastalarınıza hareketin miktardan çok hareketin kalitesine, merkezi stabilizasyona ve postüral düzeltmeye odaklanır.

Modifiye Pilates, her yaş ve fitness seviyesine ve özellikle bel ağrısı, kötü postür, nörolojik durumlar, iyi olma ruh sağlığı, spor yaralanmaları, artrit, strese bağlı kaynaklanan hastalık ve hamilelik öncesi ve sonrası için çok uygundur.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page